مدیركل رسیدگی به شكایات آموزش و پرورش خبرداد:

رعایت نشدن شهریه مصوب، بیشترین علت شكایت از مدارس غیردولتی

» سرویس: اجتماعی - آموزش و پرورش

مدیركل ارزیابی عملكرد و رسیدگی به شكایات آموزش و پرورش گفت: بیشترین فراوانی شكایات اولیا و خانواده‌ها در زمان ثبت‌نام مدارس مربوط به مدارس غیردولتی و عدم رعایت شهریه مصوب شورای نظارت سازمان مداس غیردولتی است.

قاسم مستقیم در گفت‌وگو با خبرنگار «آموزش و پرورش» ایسنا، درباره علل اصلی شكایات خانواده‌ها در فصل ثبت‌نام مدارس افزود: بر اساس بخشنامه ابلاغی به مدارس كشور، در زمان ثبت نام، هرگونه اخذ وجه برای كلاس‌های فوق‌برنامه ممنوع است، چرا كه این كلاسها پس از آغاز سال تحصیلی و در صورت نیاز و درخواست برخی دانش آموزان دایر می‌شود، اما برخی مدارس از قوانین تخطی كرده و اقدام به اخذ وجه می‌كنند.

وی با بیان اینكه اخذ وجه برای كلاس‌های فوق برنامه گروكشی از سایر دانش آموزان است، افزود: همه دانش‌آموزان به فوق برنامه نیاز ندارند و حضور در این كلاس‌ها كاملا اختیاری است.

مستقیم تصریح كرد: برخی از مدیران مدارس برای كاهش مبلغ شهریه و توزیع آن در بین دانش‌آموزان همه دانش‌آموزان یك كلاس را به اجبار برای شركت در كلاس‌های فوق برنامه ثبت‌نام می‌كنند كه این امر خلاف مقررات و آیین‌نامه‌های ثبت‌نامی است.

مدیركل ارزیابی عملكرد و رسیدگی به شكایات آموزش و پرورش با اشاره به اینكه بیشترین گله‌مندی و نارضایتی و شكایات خانواده‌ها در زمان ثبت نام اخذ وجه اجباری برای كلاسهای فوق برنامه است، عنوان كرد: در دوره ابتدایی هزینه «كتاب» و «بیمه» و در مقطع راهنمایی و متوسطه نیز تنها وجه «بیمه» قابل دریافت از دانش آموزان است.

به گفته وی، مدارس هیات امنایی حق اخذ وجه را ندارند و مدارس خاص از جمله نمونه دولتی، شاهد و غیره نیز باید بر اساس بخشنامه‌های ابلاغی عمل كنند.

مستقیم تاكید كرد: مدارس حق گروگان گرفتن دانش آموزان را ندارند و بر اساس مصوبه شورای نظارت مدارس غیر دولتی امسال 10 تا 15 درصد افزاش شهریه‌ها ابلاغ شده است كه تخطی از این بخشنامه تخلف محسوب می‌شود.