رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در گفت‌وگو با فارس:
شرایط برای اجرای فاز دوم هدفمندی باید مهیا باشد

خبرگزاری فارس: رئیس کمیسیون برنامه و بدجه مجلس گفت: همانطور که در سال 89 دولت شرایط را برای اجرای فاز اول هدفمندی یارانه‌ها رصد کرد، امسال هم باید آن شرایط به دست آید.

خبرگزاری فارس: شرایط برای اجرای فاز دوم هدفمندی باید مهیا باشد

حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در مورد زمان اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها گفت: طبعا امسال چون در قانون بودجه 91 گنجانده شده فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها باید اجرا شود اما همانطور که در سال 89 دولت شرایط را رصد کرد، باید امسال نیز آن شرایط به دست آید.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه افزود: زمان اجرای فاز اول هدفمندی یارانه‌ها موقعی بود که نرخ تورم رو به نزول گذاشته بود و مناسبات داخلی و بین‌المللی از نظر سیاسی مساعد بود. امسال هم با توجه به این پارامتر‌ها دولت قانون هدفمندی یارانه‌ها را برای فاز دوم اجرا خواهد کرد.

مصباحی مقدم تاکید کرد: رها کردن اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها تاثیرات زیانباری به دنبال خواهد داشت چون اگر قرار باشد اجرای فاز دوم دنبال نشود با توجه به تورم ایجاد شده و کاهش ارزش پول ملی و افزایش دو برابری قیمت حامل‌های انرژی در سطح جهانی نسبت به پول داخلی با این شرایط به نقطه صفر اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها رسیده‌ایم بنابراین لزوما باید فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها اجرا شود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه افزود: در قانون بودجه زمانی تعیین نشده است اما قانون بودجه اجازه داده است که دولت می‌تواند از آغاز سال 91 فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را اجرا کند.

وی در مورد این پرسش که آیا اجرای فاز دوم هدفمندی به معنای تغییر قیمت حامل‌های انرژی است گفت: بله اجرای مرحله دوم حتما به معنای تغییر قیمت حامل‌های انرژی است و کلید اجرای قانون در ایجاد درآمد برای دولت از محل تغییر قیمت حامل‌های انرژی است تا بتواند از محل این درآمد بازتوزیع یارانه نقدی بین خانوارها و همچنین پرداخت به بخش تولید، سلامت، بیمه بیکاری و اجتماعی انجام دهد.

مصباحی مقدم تاکید کرد: بدون داشتن منبع درآمدی برای دولت امکان اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها نخواهد بود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در پاسخ به این پرسش که آیا دولت می‌تواند از منبع دیگری غیر از تغییر قیمت حامل‌های انرژی در هدفمندی استفاده کند گفت: بر اساس قانون دولت از جای دیگر هم نمی‌تواند کسب درآمد کند و قانون صراحت دارد که صرفا درآمد هدفمندی از محل تغییر قیمت حامل‌های انرژی به دست آورد.